Skip to main content

Мар 20, 2010

Потврдена средбата Груевски – Папандреу во Брисел

Македонскиот премиер Никола Груевски на крајот на месецов ќе има уште една средба со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу на маргините на самитот на Европскиот Совет во Брисел, информираа од владата.


Мар 20, 2010

Протест против испраќање војници во Авганистан

Движењето за социјална правда “Ленка“ денеска ќе протестира пред Универзалната сала во Скопје за повлекување на македонските војници од Авганистан.


Мар 19, 2010

Утре почнува пролетта

Пролетта на северната хемисфера на Земјата календарски почнува утре во 18 часот и 32 минути по средноевропско време и ќе трае 92 дена, 17 часа и 56 минути


Мар 18, 2010

Премиерот Груевски не прифаќа ТВ дуел со Црвенковски

Премиерот Никола Груевски денеска му одговори на лидерот на СДСМ, Црвенковски дека не прифаќа телевизиски дуел со него. Своето одбивање го образложи со тоа дека нема потреба од соочување, бидејќи тој за своето работење им оговара на граѓаните на Македонија а не на Бранко Црвенковски.


Мар 18, 2010

Само Македонците ќе возат 2 килограмски ПП апарати

Македонија е единствената земја на континентот каде стриктно се бара апаратот да биде од два килограма. Во поголем дел од европските земји апаратите се задолжителни, но не е наведено колкав да биде тој апарат.


Мар 18, 2010

Виножито бара меѓународен притисок врз Грција

Меѓународната заедница да ја принуди грчката Влада да преземе акции за ставање крај на кршењето на човековите права, што е обелоденето во годишниот извештај на Стејт департментот за човековите права во Грција.


Мар 17, 2010

Македонија до 9 јуни за грчките контрааргументи во Хаг

Меѓународниот суд на правда на ОН со седиште во Хаг го утврди 9 јуни годинава како рок до кој Македонија треба да одговори на контрааргументите на Грција во спорот што го покрена против таа земја за кршење на одредбите од Времената спогодба.


Мар 17, 2010

Кој ќе преживее ќе раскажува

Пациент со срцев удар ако побара помош кај матичен лекар, кој, обично, му е најблиску, нема да може да го добие неопходниот лек „нитроглицерин“ и ќе треба да биде препратен на специјалист, но додека да стигне до таму може да умре. Ова е еден апсурд што произлегува од посебниот режим за препишување лекови од позитивната листа.