Skip to main content

Апр 2, 2010

Прво место за Велјан Митровски на Саемот за наука во Вашингтон

Дванаесет-годишниот Македонец две години по ред освојува награда на училишниот натпревар на ниво на американскиот главен град – овојпат за проект што истовремено нуди и поголемо производство, и заштеда на електрична енергија.


Апр 2, 2010

Велигденска честитка од претседателот Иванов

Претседателот на државата Ѓорге Иванов со честитка до верниците на Македонската Православна Црква – Охридска Архепископија, на Католичката црква и на Евангелско – методистичката црква  по повод празникот Воскресение Христово – Велигден.


Апр 1, 2010

Денес почнува празнувањето на Велигден –Христовото воскресение

Православните и католичките верници в недела го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.


Апр 1, 2010

Изложба посветена на браќата Манаки во Франција

Со изложбата фотографии посветена на браќата Милтон и Јанаки Манаки во Музејот на Нормандија во Каен, Долна Нормандија, во петок навечер, 2 април, официјално ќе биде отворено шестото издание на манифестацијата „Балканска пролет“ кое годинава е посветено на македонската култура.


Мар 30, 2010

Избор на 10 најуспешни жени менаџери во Македонија

Во организацијата на агенцијата „Марили“ денеска во Скопје ќе се одржи изборот на 10 најуспешни жени менаџери во Република Македонија.


Мар 30, 2010

Сметките за струја со нов изглед

Граѓаните од 1 мај годинава ќе добиваат сметки за електрична енергија со нов изглед, со пресметки за потрошувачка за 30 дена. Читањето на броилата ќе се врши во четири периоди, утврдени според различни реони, а доставата на фактурите ќе ја врши Македонска пошта.


Мар 29, 2010

Правилникот за ПП апаратите во возилата ќе се менува

Владата ќе ја разгледува можноста за измена на правилникот за употреба на ПП апарати. Владата на последната седница побара од Дирекцијата за заштита и спасување да достави информација за причините поради кои е избран видот и количината на противпожарните апарати кои треба да ги има во возилата.


Мар 29, 2010

Протестна нота за грчките „дерикожи“

Македонското министерство за надворешни работи утрово и врачи протесна нота на грчката амбасадорка Александра Пападопулу поради неодамнешните скандирања на грчките војници кои за време на парада во Атина извикуваа дека ,,ќе направат облека од кожата на Македонците,, а Албанците ги нарекуваа ,,свињи,,.