Skip to main content

Фев 20, 2010

Свлечиштето во општина Вевчани е санирано

Свлечиштето во општина Вевчани е санирано, состојбата е стабилизирана, соопштуваат денеска од министерството за транспорт и врски.


Фев 20, 2010

Се излејаа Црна Река и Треска

Половина од површините кои  беа поплавени од Црна Река се одводнети, но реката почна да се излева кај демирхисарските села Единаковци, Света и Бучин, соопшти Центарот за управување со кризи.


Фев 20, 2010

Одрони во Вевчани и кај Македонски Брод

Одрон земја широк меѓу 150 и 200 метри и висок два метра синоќа се урнаа во Вевчани, на потегот од игралиштето кон Здравствениот дом, информира Центарот за управување со кризи.


Фев 19, 2010

Eврокомесарот Фуле во посета на Македонија

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Фуле, денеска ќе престојува во еднодневна посета на Република Македонија, во рамки на која ќе оствари средби со државниот врв.


Фев 18, 2010

Бучковски му се извини на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот на СДСМ Владо Бучковски денеска се извини за навредите кон членови на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на собраниската Комисија за здравство. Претходно, извинување од него побара координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ , Силвана Бонева.


Фев 18, 2010

Изгласани измените на Законот за заштита од пушењето

Собранието на Република Македонија вчера го изгласа предлог-законот за изменување и дополнувања на Законот за заштита од пушењето, поднесен од пратениците на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, во прво читање, додека претходно не беа прифатени измените предложени од опозицијата.


Фев 18, 2010

Нова лавина од снег повторно го блокира патот Маврово – Дебар

Големо количество на снег кое се спуштило од Бистра утрово околу 8 часот и 15 минути повторно го блокира магистралниот патен правец на местото каде минатата недела падна голем одрон.


Фев 17, 2010

Американските сенатори Војнович и Шахин во Скопје на средба со премиерот Груевски

Во Република Македонија денеска престојуваат американските сенатори Џорџ Војнович и Џин Шахин.