Skip to main content

Дек 9, 2009

Светски ден на борба против корупцијата

Светскиот Ден за борба против корупцијата 9-ти декември ќе биде одбележан со неколку настани и во Македонија.


Дек 9, 2009

Одлуката за датум за преговори за Македонија наредната година

Европската унија го одложи донесувањето на одлуката за почеток на преговори со Македонија за наредната година, потврди комесарот за проширување во ЕУ, Оли Рен по завршување на состанокот на Советот на министрите на ЕУ во Брисел.


Дек 8, 2009

Словенечкиот министер за правда во посета на Македонија

Словенечкиот министер за правда Алеш Залар во вторник на покана на неговиот македонски колега Михајло Маневски, ќе престојува во официјална посета на Скопје.


Дек 8, 2009

Македонија го празнува Свети Климент Охридски

Македонија во вторник го празнува „Свети Климент Охридски“ во чест на основачот на Охридската архиепископија, основоположникот на охридската книжевна школа и творецот на кириличното писмо, Свети Климент.


Дек 7, 2009

Советот на ЕУ одлучува дали Македонија ќе добие датум за преговори

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел треба да го дефинираат заклучокот во врска со препораката на Европската комисија за одредување датум за почеток на преговорите за членство на Македонија во Унијата.


Дек 7, 2009

МАНУ корисник на палатата Уранија

Клучот од Палатата Уранија предаден во рацете на Македонската академија на науките и уметностите.


Дек 5, 2009

Која е вистината за бродот Илинден

Одговорот на прашањето „ Што се случи со бродот Илинден“, ќе следи по денешната експертиза која ќе ја направат стручни лица од земјава, Хрватска и Франција.


Дек 5, 2009

Груевски во посета на Турција

Владина и бизнис делегација предвоена од премиерот Никола Груевски од сабота ќе престојува во дводневна посета на Турција.