©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.


Точење на гориво
Мај 23, 2022
Регулаторна комисија за енергетика

Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

Од полноќ бензините поскапуваат за половина денар, а дизелот поевтинува за еден денар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика.

Пустец
Мај 20, 2022
Ден на сесловенските просветители

Етничките македонци од Пустец ќе го прослават 24 мај

Со низа активности, етничките македонци од Пустец за првпат ќе го прослават 24-ти мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј.

Првата заедничка литургија
Мај 19, 2022
Религија

Првата заедничка литургија меѓу МПЦ – ОА и СПЦ

Македонските и српските архиереи пред половина час почнаа да служат литургија за помирување во Храмот „Свети Сава“ во Белград.

Точење на гориво
Мај 18, 2022
Регулаторна комисија за енергетика

Бензините поскапуваат за 2,5 денари

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за 2,5 денари за литар, а на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Училница клупи
Мај 18, 2022
Постигнат договор

Од септември 15 отсто повисоки плати во образование

Постигнат е договор помеѓу СОНК и Владата. Платите на вработените во образованието се покачуваат за 15 отсто.

Мониториг православно културно наследство
Мај 18, 2022
Културно наследство

Мониторинг на православното културно наследство

Започна проектот „Мониторинг на православното културно наследство“.ИКОМОС започна со своите теренски активности во рамките на проектот.

Сонк преговори
Мај 17, 2022
Нова рунда преговори

Денеска нова средба на СОНК со министерствата

Синдикатот на образование, наука и култура (СОНК) денеска треба да седне на нова рунда преговори со министерствата.

Грант образование
Мај 17, 2022
Образование

Грант од 3 милиони евра за македонското образование

Со грант тежок три милиони евра, неповратни средства, ќе се реконструираат околу триесет постоечки училишта и спортски сали во земјавa.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top