Мар 3, 2023
Разрешување на кризата за леб

Пекарската индустрија легна на брашното

Од утре ќе почне да испорачува бел и полубел леб од 33 денари откако Владата синоќа донесе одлука со која им наложи да го произведуваат и испорачуваат овој леб во спротивно предвидени се казни. Од Групацијата на мелничко пекарската индустрија најавија дека ќе се прилагодат на осдлуките на владата но и дека ќе ја тужат за претпената штета.

Мар 3, 2023
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство

Јавен повик за финансиска поддршка на мали производители на вино

Минатата година вкупно 59 мали винарии ја искористија оваа мерка и добија грант до 10 000 евра, поддршка со која го модернизираа и развија своето производство.

Мар 3, 2023
Временска прогноза

Викендов облачно со повремени врнежи од дожд

Во недела претпладне ќе има слаб локален дожд, а во следните денови ќе настапи стабилизирање на времето и пораст на дневните температури.

Мар 2, 2023
Временска прогноза

Облачно време со повремени врнежи од дожд

Како што соопшти УХМР, денеска се очекува претежно облачно време со повремени врнежи од дожд, особено попладне и во текот на ноќта.

Мар 1, 2023
Временска прогноза

Облачно време со повремен локален дожд

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 10 до 15 степени, информираат од УХМР.

Фев 25, 2023
Демографија

Расте уделот на постари од 65год во вкупното население

Само Луксембург , Ирска, Албанија, Црна Гора и Кипар имаат помалку стари лица во вкупната популација,покажаа новите податоци на Евростат.

Фев 25, 2023
МТСП

Минималната плата од март ќе биде 20.175ден

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто. Ова значи дека граѓаните добиваат повисоки плати за над 2000 денари.

Фев 25, 2023
Животен стандард

Бектеши: Во вторник ќе се замрзне цената на лебот

Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да биде над 33 денари и за белиот и полубелиот леб. Ова е само прв чекор од производите наведени во одлуката на Владата. Ќе следат и нови одлуки за замрзнување на цените. Се прават анализи за тестенините и тие средства ќе се користат за укинување на некои давачки, изјави на денешната прес-конференција Министерот за економија Крешник Бектеши.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top