Skip to main content

Окт 2, 2023
Регулаторна комисија за енергетика

Поевтинуваат бензините, дизелот поскап за полoвина денар

Со новата одлука на РКЕ, малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 0,25 проценти.

Окт 2, 2023
МОН

Шаќири: До крајот на неделата очекувам да се достават сите учебници

Ако е потребно,  министерот посочи дека ќе побара од економскиот оператор да врши достава и за време на викендот.

Окт 2, 2023
Министерството за труд и социјална политика

Започнува исплатата на септемвриските пензии, зголемени за 5,3%

Пензионерите изминатиов период протестираат со барање за линеарно зголемување на пензиите од 3.500 денари со цел да имаат подостоинствен живот во услови на економска криза. 

Сеп 28, 2023
Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги

Поевтинува бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, цените на другите горива остануваат исти

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 изнесува 87 денари.

Сеп 28, 2023

Граѓаните ќе купуваат поевтино јужно овошје зимава

Одлуката за зголемените квоти за увоз на јужно овошје ќе трае до 31 декември годинава, а за намалување на царинските давачки до 28 февруари 2024 година.

Сеп 27, 2023
Министерство за финансии

Во земјава ќе се воведува зелена обврзница

За прв пат во земјава се воведува зелена обврзница. Станува збор за двегодишна обврзница во вредност од 10 милиони евра, најави министерот за финансии на 22 годишната конференција на Македонската берза што се одржува во Охрид.

Сеп 25, 2023
Министерство за здравство

Набавена за 50% поголема количина вакцини против сезонски грип

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити во Њујорк оствари средба со директори во Партнерството за меѓународни иницијативи за вакцини (PIVI).

Сеп 22, 2023
Енергетика

РКЕ станува надлежна и за отпадот

Oва тело покрај утврдувањето и регулирањето на енергетскиот сектор во земајва, ќе биде надлежно за управување со комуналниот отпад.