Skip to main content

УХМР

Портокалов аларм до средината на наредната недела

Дневната температура насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C.
 |  инфодеск  | 
топлотен бран

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ, продолжува периодот на сончево и многу топло време, освен во недела кога во попладневните часови ќе има услови за изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи, соопшти УХМР.

Дневната температура насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C. Особено топло ќе биде од четврток до средината на следната седмица кога на повеќе места ќе биде активирано портокалово ниво за опасност од високи температури.