Skip to main content

Вечерва протест пред Влада за случајот со Онкологија

Со повик преку социјалните мрежи граѓаните се организираат преку протест да побараат одговорност од поранешни и актуелни функционери во врска со случајот со Клиниката за онкологија.
 |  инфодеск  | 
Klinika za Onkologija Skopje

На социјалните мрежи граѓаните масовно споделуваат повик за протест за наводите за злоупотреба на терапијата за болните од рак на скопска Онкологија, случај кој ја згрози македонската јавност а за кој МВР и ОЈО водат предистрага.

Според информациите кои се споделуваат, протестот ќе се одржи денеска во 18 часот, пред Владата. Според најавата на групата на Фејсбук протестот од Влада ќе продолжи пред Министерството за здравство каде ќе бидат побарани оставки од актуелни функционери како и одговорност од сите министри за здравство.

Во петокот, врз основа на судска наредба, по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, припадници на МВР извршија претреси на Клиниката за онкологија, како и во приватни станови во Скопје. Од Јавното обвинителство информираа дека акцијата е спроведена врз основа на наводи во новинарски текстови поврзани со работата на Клиниката.