Мар 24, 2023
Автор димитар пандев

Промовирана книгата Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика

Во големата сала во Општина Охрид денеска беше промовирана книгата „Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика“ од авторот Димитар Пандев.

Мар 24, 2023
МВР за граѓаните – заедница, доверба, одговорност

Утре на градскиот плоштад заедничка кампања на МВР и МПС

Целта е доближување до граѓаните за суштината, вредностите и карактеристиките на концептот – полициско работење со заедницата, важноста од градењето партнерство помеѓу полицијата и граѓаните.

Мар 24, 2023
Агенција за промоција и поддршка на туризмот

Продолжува субвенционирањето на организиран странски туристички промет

Јаневски најави дека 99 проценти од исплаќањето на субвенциите се реализирани во 2022 година и дека во 2023 се исплатени околу 18 милиони денари, се очекува оваа динамика да продолжи во текот на целата година.

Мар 24, 2023
Туристичко угостителски сектор

Одржан Саем за сезонско вработување на средношколци и студенти

Настанот е организиран од Касарна Хаб во соработка со Агенцијата за вработување од Охрид, Факултетот за туризам од Охрид и сите средни училишта од Охрид, а истиот е поддржан од „ЕУ фор ем“ – проект финансиран од европската Унија, Стелар Солушнс Скопје и Општина Охрид.

Мар 24, 2023
Еве што треба да направите

Мој ДДВ прилагодена на повисокиот лимит

Во моментов апликацијата МојДДВ ја користат 523 673 граѓани, a бројот на нови корисници секојдневно расте. Од почетокот на мерката до денеска, кај граѓаните се вратени близу 6 милијарди денари.

Мар 24, 2023
Временска прогноза

Времето денеска сончево и топло

За утре метеоролозите најавуваат сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец.

Рача пчеларник
Мар 24, 2023
Внимавајте!!!

Мечка оштетила пчеларници во Рача

Бидете крајно претпазливи се уште не е дефинирано дали се работи за една или повеќе мечки, но истите се возрасни и не реагираат на вообичаени сензори и различни техники за заплашување, апелираат граѓаните.

Мар 24, 2023
Претрес

Куршуми за ловечка пушка пронајдени кај охриѓанец

При претрес извршен во домот на 51-годишен охриѓанец, полицијата пронашла 39 куршуми за ловечка пушка кои неовластено ги поседувал.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top