Skip to main content
Апр 16, 2021

Стотици тестови месечно за антитела на Ковид 19 се прават во Здравствениот дом во Вевчани

Граѓани масовно се тестираат за антитела со цел да дознаат дали се имуни на Ковид 19. Со така наречените серолошки тестови може да се открие кој веќе бил инфициран со вирусот САРС КоВ 2.  мала количина крв се тестира во лабораторија и се покажува дали постојат специфични антитела, имуноглобулини кои имунолошкиот систем ги создал против вирусот. Тестовите  не ги покрива Фондот за здравство, а во југозападниот регион најмногу се прават во Здравствениот дом во Вевчани.


Мар 5, 2014

Закажана дваесеттата седница на Совет

Градските советници на седницата која што е закажана за вторник 11 март ќе ги разгледуваат извештаите за работењето на Јавните претпријатија, општинските основни и средни училишта а се очекува да биде донесена Годишната програма за поставување урбана опрена за 2104.


Мар 5, 2014

Домашна визита за сите стари лица

Во охридскиот регион дијабетот е под контрола, за разлика од кардиоваскуларните заболувања и хипертензијата кои не се под контрола. Ваков е впечатокот на директорот на Здравствен Дом, д-р Митко Дабески, според подтатоците добиени од досегашните прегледи и контроли, што нивната патронажна служба ја спровела врз околу 2100 пациенти од градов и руралните средини.


Мар 5, 2014

ЛДА од Струга го реализира проектот, „Сино и зелено наспроти црно и сиво“

По повод 5 март – Светски ден на енергетска ефиксаност, тимот од Локалната агенција за развој, Струга која го спроведува проектот „Сино и зелено наспроти црно и сиво”.


Мар 5, 2014

Двајца кичевчани „оперирале“ низ Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторени вкупно 17 казнени дела „Кражба“ и „Тешка кражба“ СВР Охрид  поднесе две кривична пријава против А.Ф. (27), Б.Р. (27) двајцата од Охрид како и А.Е. (19) и Е.Б.(37) двајцата од Кичево.


Мар 5, 2014

Ново збогатување на книжниот фонд на охридската библиотека

Наскоро корисниците на услугите на НУ Библиотека „Григор Прличев” – Охрид ќе имаат можност да ги изнајмуваат книгите „Ромски фолклор”, „Етнички и културни карактеристики на ромите” и ,,Граматика на ромскиот јазик” од д-р Трајко Петровски – научен советник во Институтот за фолклор од Скопје.


Мар 5, 2014

Охридската градинка „Jасна Ристеска“ воведува скратена програма

Поради големиот интерес за згрижување на најмладите охриѓанчиња, охридската градинка „Јасна Ристеска“ од 15- ти март ќе отпочне со примена на скратена програма, секој ден од 9 – 12 часот.


Апр 16, 2021

17 прекршувања на забраната за движење, 511 санкции за неносење маска

Од 20.00 часот (15.04.2021) до 05.00 часот (16.04.2021) констатирано е дека 17 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (15/16.04.2021) пак, на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 511 прекршоци.