Skip to main content
Јун 5, 2023
Годишнина од доделувањето на Томосот за автокефалност

Со светата литургија во Охрид, ПОА се припои кон МПЦ ОА

МПЦ ОА се обедини со ПОА на Вранишковски, а тој стана митрополит. Оваа одлука беше обзнаена денеска на светата архиерејска литургија по повод годишнината од доделувањето на томосот за автокефалност на МПЦ ОА од страна на СПЦ , која се одржа во катедралната црква Св Софија во Охрид.

Јун 5, 2023
СУП Клуб Охрид

Герила Акција на СУП Клуб Охрид со порака – За Чист Охрид 

Стотици еко торби со QR-код поставени низ Охрид! Eко акција организирана од страна на СУП Клуб Охрид.

Јун 5, 2023
Општина Охрид

Утре градежни работи на ул „Марко Цепенков“

Од општината апелираат до граѓаните да не паркираат на улицата Марко Цепенков поради непречено одвивање на градежните зафати.

Јун 5, 2023
Светски ден на животната средина

Поради големиот интерес ден порано заврши акцијата „Цветни балкони-Цветен Охрид“

Проектот „Цветни балкони – Цветен Охрид“, Општина Охрид го реализира традиционално, по повод 5-ти Јуни – Светскиот ден на животната средина.

Јун 5, 2023
УХМР

Сончево со умерена облачност

Утринската температура до 11 степени, а максималната дневна ќе се искачи до 23 степени целзиусови.

Јун 4, 2023
Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија

Литургија по повод доделувањето на Томосот за автокефалност на МПЦ-ОА од СПЦ

На 5 јуни во црквата „Света Софија“ во Охрид ќе се одржи света архиерејска литургија по повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на МПЦ – ОА.

Јун 4, 2023
По невремето во Љубаништа

Екипите на Комуналец ги расчистуваат наносите од земја во Љубаништа

Денес од раните утрински часови дежурните екипи на Охрдски Комуналец се на терен за санирање на последиците и нормализирање на состојбатa.

Јун 4, 2023
Општа болница Охрид

Заменик министерката за здравство во работна посета на Општа Болница Охрид

Д-р Маја Манолева, разговараше со раководството за набавка на нова медицинска опрема,подобрување на здравствената услуга и квалитет, за надополнување на медицински кадар и праќања нови 10 доктори на специјализација до крајот на годината.