Мар 23, 2023
На средбата се разговараше за покачувањето на пензиите

СДСМ Охрид на средба со пензионерите

На средбата се разговараше за историското покачување на пензиите од 8,4 проценти, кое овој месец го добиваат пензионерите.

Мар 23, 2023
Бугарско министерство за внатрешни работи

169 бугари во земјава се пријавиле за гласање на бугарските избори, во Охрид ниту еден

На предвремените парламентарни избори во Бугарија што ќе се одржат на 2 април, за гласање се пријавиле само 169 лица од Северна Македонија. Бројката ја објави бугарското Министерство за надворешни работи, при што најмногу пријавени имало во Кавадарци 42, Прилеп 41 и Тетово 40.

Мар 23, 2023
Свр охрид

Пронајдена марихуана, приведени две лица

Приведени две лица на возраст од 38 и 40 години кај кои полицијата пронашла марихуана. Против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Мар 23, 2023
Повредено едно лице

Сообраќајна несреќа во близина на Климештани

Сообраќајна несреќа се случила вчера на магистралниот пат Кичево-Охрид во близина на село Климештани. Во несреќата, повредено е едно лице.

Мар 23, 2023
Работилница општина дебрца

Донесување на одлуки со примена на концептот на екосистемски услуги

Целта на проектот е да ги идентификува најзначајните екосистемски услуги кои се добиваат од блатото, за да се интегрираат во донесувањето одлуки за негово управување и заштита.

Мар 23, 2023
Свр билтен

Кривична за скопјанец кој ширел говор на омраза на фејсбук

Кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој по објавен текст од портал на Фејсбук постирал коментар со кој поттикнувал омраза и насилство.

Мар 23, 2023
Книжевен настан

Григор Прличев во компаративен клуч

На 24-ти март ќе се одржи книжевен настан „Григор Прличев во компаративен клуч“. Професор Татјана Дурнева ќе го чита есејот од д-р Милан Ѓурчинов „Делото на Григор Прличев на фонот од Балканскиот културен плурализам“.

Мар 22, 2023
Демант

Судијата Стрезоски го демантира Џепароски : Повредите на тужителот не биле од пад во шахта

Судијата Стрезоски вели во текот на судската доказна постапка не се утврдило дека повредите на Џепароски настанале од пад во шахта.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top