Јан 23, 2023
Хотелско угостителски сектор

И оваа сезона Хрватска ќе го земе стручниот кадар од земјава

И оваа сезона стручниот кадар од хотелско угостителскиот сектор ќе замине на работа во Хрватска. Охрид и Струга се соочуваат со недостиг на готвачи, салатери и келнери, кои масовно заминуваат странство, а угостителите во туристичките центри остануваат без обучениот кадар. Причина за заминувањето на сезонска работа прво се двојно или тројно повиските плати, а потоа и подобрите услови за работа.

Јан 23, 2023
Орално здравје

Maл број деца без кариес

Опаѓа кеп индексот во урбаните средини.. Се намалува и искривувањето на забите кај децата , информираат стоматолозите од примарното здравство.

Јан 23, 2023
Старт-ап центар

Официјално отворање на Касарна Хаб со присуство на 17 амбасадори од ЕУ земји

Досега спрoведени се 35 настани со преку 700 посетители, остварени се соработки со над 20 граѓански организации, компании, универзитети и средни и основни училишта.

Јан 23, 2023
Клуб за потрага по исчезнати лица

Со помош на ПСС изградени боксови за кучињата од клубот Куче Спасител

Со тоа добивме подобри услови за чување на кучињата кои во моментов се обучуваат за потрага по исчезнати лица во планински предели, велат од клубот „Куче Спасител“ Охрид.

Јан 23, 2023
Во близина на клучката за село куратица

Двајца повредени во сообраќајка на патот Охрид-Ресен

Две лица од ресенското село Јанковец се повредени во сообраќајна несреќа која се случила во близина на клучката за Куратица.

Јан 23, 2023
Учениците се вратија во училишните клупи

Зимскиот распуст заврши, започна второто полугодие

Денеска започна второто полугодие, откако зимскиот распуст со владина одлука беше продолжен за неколку дена, а учениците од основните и средните училишта по тринеделен одмор се вратија со физичко присуство во училишните клупи.

Јан 22, 2023
Сообраќајни контроли

Во Охрид казнети 2 возачи, во Струга 3

Полициските службеници затекнале 5 возачи кои управувале моторни возила под дејство на алкохол (Охрид-02, Струга-03).

Јан 22, 2023
Свр билтен

Две лица се степале во Подмолје

35-годишен жител на селото Лешани и 25-годишен охриѓанец се степале во Подмолје, со што го нарушиле јавниот ред и мир.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top