Skip to main content
Ное 13, 2023
Општина Дебрца

Привршува изградбата на канализациониот систем во Волино

Согласно одлуките на советот на општината до Министерството за животна средина аплицирани се и проектите- за изградба на канализациона мрежа во село Велмеј,со пречистителна станица во село Грко Поле и за доизградба на канализационата мрежа во село Мешеишта.

Ное 13, 2023
ОСУ ,,Свети Климент Охридски”-Охрид

Медали, дипломи и пофалници за охридски гимназијалци на 56. Детски Рацинови средби

Ученици од ОСУ ,,Свети Климент Охридски”-Охрид, заедно со посветените ментори, професорите по Македонски јазик и литература освоија грст медали, дипломи и пофалници на 56. Детски Рацинови Средби.

Ное 13, 2023
УХМР

Сончево со умерена облачност

Во среда во попладневните часови се очекуваат нови врнежи од дожд.

Ное 10, 2023
YU носталгија

Yugo Rally 2023 од Охрид до Крањска Гора

28 авантуристи од повеќе земји со 14 стари автомобили од брендот Застава  ЈУГО утрово од Охрид тргнаа во необична авантура. По регионални патишта ќе пропатуваат шест земји, Македонија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Босна и Словенија. Покрај жители на бившите југословенски републики, во ова патување се вклучени и странци.

Ное 10, 2023
Општина Дебрца

Во Сливово одбележани 80 години од формирањето на Првата Македонско – косовска ударна бригада

11 Ноември е и Патронен празник на ООУ Дебрца – Белчишта. По тој повод учениците и наставниците со пригодна свеченост под мотото “Ние сме деца на иднината” го одбележаа патрониот празник.

муниција пиштол
Ное 10, 2023
СВР Охрид

37 годишен охриѓанец доби кривична за нелегално поседување оружје

При претрес во неговиот дом, полициските службеници пронашле и одзеле пиштол, рачна граната, ловна пушка и 493 куршуми со различен калибар.

Ное 10, 2023
СВР Охрид

Пронајдена почината 45 годишна жена во својот дом во Охрид

Увид извршија полициски екипи, а по наредба на јавен обвинител, врз телото на починатата ќе биде извршена обдукција, информираа од СВР Охрид.

Ное 10, 2023
Општина Охрид

Ново детско игралиште во населба Рача

Активностите за изградба се дел од програмата за изградба на урбана опрема на територијата на Општина Охрид.