Skip to main content

СВР Охрид

Приведено лице од Пештани за незаконит риболов

При претрес во неговиот дом, извршен по добиена судска наредба, пронајдени се и одземени 45 парчиња риба белвица, рибарски мрежи и друг риболовен алат.
 |  инфодеск  | 
живописен предел пештани

На 08.12.2023 година во 17.00 часот во СВР Охрид лишено од слобода е 40 годишно лице од охридското село Пештани.

„Тој, претходно во атарот на истото село е затекнат по извршено кривично дело „незаконит риболов”, а при претрес во неговиот дом, извршен по добиена судска наредба, пронајдени се и одземени 45 парчиња риба белвица, рибарски мрежи и друг риболовен алат. За настанот известен е јавен обвинител и по целосно документирање на настанот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.“ – информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.