Skip to main content

Кривична пријава

Скопјанец ширел говор на омраза на фејсбук

Кривична пријава за 49-годишен скопјанец кој на објава поставена од портал на фејсбук постирал коментар со што поттикнувал омраза и насилство.
 |  инфодеск  | 
Фејсбук

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.М.(49) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривучно дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем”.

Тој, на социјалната мрежа „Фејсбук”, на објава поставена од еден портал, постирал коментар со недолична содржина со што промовирал и поттикнувал омраза и насилство – информираат од СВР Охрид.