Skip to main content

Јун 6, 2023

Целосно саниран плоштадот кај Мини маркет

Ова е прва комплетна санација откако е изграден плоштадот, посочува градоначалникот Кирил Пецаков.

Јун 6, 2023
Prime Blue Institute и УИНТ „Свети Апостол Павле”

Во четврток инфо сесија за акцелераторот и можностите за грант за сина економија

Акцелераторот за сина економија Охрид го имплементира Prime Blue Institute од Охрид во партнерство со Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле” – Охрид.

Јун 6, 2023
ЈП Градски пазар Охрид

ЈП Градски Пазар издава локации за урбана опрема за продажба на сувенири во Стар град

Урбаната опрема за продажба на сувенири ќе се издава за времетраење од 15.06.2023 до 15.09.2023 година.

Јун 6, 2023
63-то издание на Фестивал „Охридско лето“

Оперската дива Георгиу ќе го отвори Охридско лето, Џон Малкович во театарската програма

Со грандиозен концерт на светската оперска дива, сопранот Ангела Георгиу од Романија и оркестарот на Националната опера и балет на Романија, на 12ти јули на сцената на Античкиот театар ќе биде отворено 63. идание на фестивалот.

Јун 6, 2023
Твојот глас е важен! Реагирај, пријави и спречи дискриминација

Отворен ден за бесплатна правна помош за дискриминација и човекови права во Охрид

Отворениот ден ќе се одржи на 9-ти јуни во советничката канцеларија во Општина Охрид на ул. Димитар Влахов бр. 57.

Јун 6, 2023
Кодекс на однесување на технолошките компании

ЕУ бара од социјалните мрежи да ги означуваат содржините креирани од AI

Брисел, исто така, го предупреди Твитер дека ќе се соочи со санкции доколку не ги почитува новите закони за дигитални содржини, кои стапуваат на сила на 25 август ширум ЕУ.

Јун 6, 2023
Пет пати побрза од звукот

Иран претстави хиперсонична балистичка ракета Фатах

Веста за балистичката ракета најверојатно ќе ја зголеми загриженоста на Западот за ракетните способности на Техеран.

Јун 6, 2023
Русите и Украинците меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната

Се заканува катастрофа поради рушењето на браната Каховка на Днепар

Засега, 22.000 луѓе кои живеат во 14 населени места во јужниот дел на украинската област Херсон се во опасност од поплави по експлозијата на браната.