Skip to main content

Јун 5, 2023
Култура

Охрид дел од проектот ,,Мала ноќна музика”

Целта на проектот е продлабочување на пријателството помеѓу збратимените градови.

Јун 5, 2023
Нов инвестициски проект на „КОСТАЛ Македонија“ во Охрид

КОСТАЛ со нова, трета по ред, инвестиција вредна речиси 50 мил. евра

Станува збор за нов инвестициски проект на „КОСТАЛ Македонија“ во Охрид за производство на полначи за електрични и хибридни возила, кој што ќе се реализира во периодот јули 2023 – декември 2026 год.

Јун 5, 2023
Проект на Општина Охрид

Сертификати за основците кои факултативно  изучуваа италијански јазик

Учениците од  петто и шесто одделение од овие училишта за првпат годинава изучуваа италијански јазик два пати во неделата.

Јун 5, 2023
Mладинско учество и младински политики

Јавен повик за членови на Локален младински совет

Јавниот повик е отворен за претставници на: младински организации, политички подмладоци, ученички и студентски организации и други облици на младинско здружување како и поединци кои имаат искуство со младински активности.

Јун 5, 2023
СВР Охрид

Казнети охриѓани за брзо возење, летово поинтензивни контроли

Во наредниот период и во пресрет на летната туристичка сезона, сообраќајните контроли на магистралните и регионалните патишта на подрачјето на СВР Охрид ќе бидат интензивиран

Јун 5, 2023
Годишнина од доделувањето на Томосот за автокефалност

Со светата литургија во Охрид, ПОА се припои кон МПЦ ОА

МПЦ ОА се обедини со ПОА на Вранишковски, а тој стана митрополит. Оваа одлука беше обзнаена денеска на светата архиерејска литургија по повод годишнината од доделувањето на томосот за автокефалност на МПЦ ОА од страна на СПЦ , која се одржа во катедралната црква Св Софија во Охрид.

Јун 5, 2023
Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги

Поевтинуваат бензините

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалува за 1,00 денар, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство за 0,50 денари по литар.

Јун 5, 2023
СУП Клуб Охрид

Герила Акција на СУП Клуб Охрид со порака – За Чист Охрид 

Стотици еко торби со QR-код поставени низ Охрид! Eко акција организирана од страна на СУП Клуб Охрид.