Skip to main content

Јун 4, 2023
По невремето во Љубаништа

Екипите на Комуналец ги расчистуваат наносите од земја во Љубаништа

Денес од раните утрински часови дежурните екипи на Охрдски Комуналец се на терен за санирање на последиците и нормализирање на состојбатa.

Јун 4, 2023
Општа болница Охрид

Заменик министерката за здравство во работна посета на Општа Болница Охрид

Д-р Маја Манолева, разговараше со раководството за набавка на нова медицинска опрема,подобрување на здравствената услуга и квалитет, за надополнување на медицински кадар и праќања нови 10 доктори на специјализација до крајот на годината.

Јун 4, 2023
АМСМ

АМСМ: Сообраќајот на патот Охрид-Св Наум со наизменично пропуштање на возилата

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите.

Јун 4, 2023
Православен календар

Слегување на Светиот дух – Духовден

Денот на огнените јазици е само почеток на непрестајното излевање на Духот Божји на човештвото. Тоа е денот на огненото крштение на Црквата.

Јун 4, 2023
УХМР

Претпладне сончево, попладне услови за дожд

Утринската температура до 11 степени, а максималната дневна ќе се искачи до 23-тиот степен.

Јун 3, 2023

ЦУК: Се санира штетата на патот Охрид – Св Наум

Сообраќајот е оспособен преку помошни локални патишта.

Јун 3, 2023

Невреме во Љубаништа, во прекин сообраќајот на патот Охрид – Св Наум

Во прекин сообраќајот на регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа

Јун 3, 2023
Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации

Македонија стана членка на Европската комисија за рибарство и аквакултура на ФАО

Македонскиот сектор за рибарство и аквакултура е мал, но важен за земјата, со производство на риба од околу 2.500 тони годишно. Аквакултурното производство првенствено се сведува на видови пастрмка и крап, а се одвива во бари, реки и езера, се наведува во соопштението на ФАО.