©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Автобус полјаци несреќа
Авг 6, 2022
Најмалку 12 загинати

Автобус со полјаци се преврте во Хрватска

Најмалку 12 лица загинаа, а десетици се повредени откако автобус со полски регистерски таблички утринава излетал од автопат во Хрватска.

Хепатитис
Авг 5, 2022
Вирусно заболување

Охриѓани и туристите се едуцираа за хепатитис

Охриѓани и туристите денеска се едуцираа за хепатитисот и имаа можност бесплатно да се тестираат за ова вирусно заболување. Настанот беше по повод Светскиот ден за борба против хепатитис, организиран од Хепар Центар Битола во соработка со Здружението „Ретко е да си редок од Охрид“. Последните податоци од теренските тестирања покажуваат зголемување на бројот на случаи на хепатитис во земјава. Потребно е подигнување на свеста кај населението да се тестира, посеопфатен скриниг и поголеми буџети за терапија, порачуваат од Хепар Центарот.

Полиција
Авг 5, 2022
Физички напад

Тепачка на булеварот Туристичка

Двајца охриѓани физички нападнале 24-годишен сограѓанин на бул. Туристичка. Против напаѓачите ќе биде поднесена соодветна пријава.

Полициска сирена
Авг 5, 2022
Атар на селото волино

Возило излетало од патот кај Бел мост

21-годишник од Кичево со своето возило излетал од патот кај месноста „Бел мост“. Неговиот сопатник се здобил со тешки телесни повреди.

Полиција несреќа
Авг 5, 2022
Се здобил со тешки телесни повреди

Маж паднал од мопед на ул. Јане Сандански

59-годишен охриѓанец паднал со мопед на улицата „Јане Сандански“. Притоа се здобил со тешки телесни повреди.

поскапе такси превозот
Авг 5, 2022
Превоз на патници

Цените нови, такси услугата по старо

Таксистите си продолжуваат со старите практики и ова лето, иако откако им беше аминувано барањето за поскапување на такси превозот, советот и градоначалникот побараа да ги подобрат услугите и односот кон граѓаните. Локалната власт, пак, не чувствува потреба да одговара на прашања поврзани со проблемите на граѓаните и туристите со такси превозот кои се најизразени во летната сезона.

Фламенко
Авг 5, 2022
Одбележување на 62-от роденден на охридско лето

Спектакуларно шоу на Фламенко балетот

Незаборавна вечер со Фламенко балетот „Луксуриа“ од Шпанија по повод 62-от роденден на фестивалот „Охридско лето“.

Импровокација
Авг 5, 2022
Народен театар охрид

Импровокација вечерва на својата матична сцена

Култното шоу „Импровокација“ вечерва се враќа на својата матична сцена, Народен театар Охрид. Почеток во 20 часот, а билетот ќе чини 250 денари.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top