©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Брод со жито
Авг 5, 2022
Деблокирање на извозот на земјоделски производи

Три брода со жито ја напуштија Украина

Два брода тргнале од Чорноморск, а еден пловел во близина на Одеса. Вкупно превезуваат околу 58.000 тони пченка, пренесува Ројтерс.

Сообраќајка Бугарија
Авг 5, 2022
Трагедија

Загинаа 4 лица во сообраќајка во Бугарија

Во тешка сообраќајна несреќа која се случи кај селото Гавраилово во Бугарија има најмалку четири жртви, а три лица се повредени.

Мајмунски сипаници
Авг 5, 2022
Мајмунски сипаници

Во САД прогласена вонредна состојба

Американскиот претседател Џо Бајден ја прогласи епидемијата на мајмунски сипаници во САД како закана за јавното здравје.

Нега на стари лица
Авг 4, 2022
Зголемен интересот за негуватели

50-тина стари лица од струшко добиваат нега

Во услови на масовно иселување на младите и недостиг на дом за сместување на стари лица, во струшко зголемен интересот за негуватели. Дваесет негуватели се грижат за педесеттина стари лица, а уште толку чекаат ваква помош, која е од непроценлива вредност за семејствата.

Вевчани трка
Авг 4, 2022
Терчаме непокорни и горди

Трка на непокорот во Вевчани

Трасата е од трансформатор до центарот на Вевчани. Во трката ќе се вклучат поранешни и сегашни ученици во ОУ „Страшо Пинџур“, вели Кочоски.

Марихуана
Авг 4, 2022
Непријавена наркотична дрога марихуана со висок квалитет

Неправилности во објект за одгледување канабис

Полицијата откри низа неправилности во објект за одгледување канабис за медицински цели, во сопственост на правно лице од Охрид.

Охридско лето роденден
Авг 4, 2022
Антички театар

Фламенго балетот Луксурија на Охридско лето

Фестивалот Охридско лето одбележа 62 годишен јубилеј. Од сцената на антички театар ќе одекнат звуците на Фламенго балетот „Луксурија“. Шпанските уметници Давид Гутјереж и Паула Рејес се за прв пат на Охридско лето. Воодушевени се од градот и климата, а перформансот го подготвувале пред почетокот на пандемијата.

Охридско езеро
Авг 4, 2022

Нема крај на охридската убавина

Во рубриката „Ти си твојот град“ повторно имаме убави слики од нашето Охридско езеро и препознатливото охридско кајче.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top