©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Точење на гориво
Авг 4, 2022
Регулаторна комисија за енергетика

Поевтинуваат горивата

Бензините од вечерва на полноќ поевтинуваат за 2 денари, а дизелот се намалува за 2,5 денари, информираат од Регулаторната комисија за енергетика.

Роднокрајни автори
Авг 4, 2022
Изложба на книги

Роднокрајни автори родени во август

Во август се родени: Радослав Петковски, Ангеле Грозданоски, Живко Чинго, Славе Николовски – Катин и Кристина Т. Рудевска.

Книги
Авг 4, 2022
григор прличев охрид

Пет нови книги во Градската библиотека

Четирите наслови се во издание на Сакам книги и се најавуваат како бестселери на престижниот Њујорк тајмс, велат од Библиотеката.

Воени авиони
Авг 4, 2022
Воени авиони

Македонија и сухоите и ги подари на Украина

Македонија и ги подари четирите воени авиони СУ-25 на Украина. Овие авиони Македонија за време на конфликтот во 2001 ги купи од Украина за четири милиони евра.

Невреме во Јапонија
Авг 4, 2022
Невреме со обилни дождови

Во Јапонија 200 000 луѓе повикани на евакуација

Две лица се водат како исчезнати, изјави владиниот портпарол Хироказу Мацуно, а властите предупредија на зголемен ризик од лизгање на земјиштето и поплави.

Австралија убиство на фарма
Авг 4, 2022
Престрелка

На фарма во Австралија убиени 3 лица

Полицијата на Северна Австралија трага по напаѓачот кој на фарма во Боги со огнено оружје уби три лица, а еден човек е повреден.

Изложба
Авг 3, 2022
Галерија куќа на робевци

Изложба на цртежи Остров на осаменост

На изложбата „Остров на осаменост“ ќе бидат изложени околу 40-тина дела изработени во различни цртачки техники и медиуми.

Касарна хаб
Авг 3, 2022
Обезбедена е вода преку привремено решение

Зградата кај Касарна Хаб без водоводна мрежа

Иновативниот хаб е дел од проeктот на Општина Охрид, Ohrid Go, кој се финансира од ИПА II програмата, ЕУ за општините.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top