Skip to main content

Мај 23, 2022
Проверка на факти

Веселиот руски војник се снимал во 2015, а не во 2022

Видеото од овој војник падобранец кое има над 20 милиони прегледи на социјалната мрежа „Тик Ток“, не е снимено годинава, при руската инвазија над Украина. Репортерот на „Ен-Би-Си Њуз“, Бен Колинс, кој се занимава со разоткривање дезинформации, пишува дека ова видео е старо. Истото во 2015 година во август е објавено на Инстаграм.

Мај 22, 2022
Проверка на факти

3Д анимација како вистинска снимка од рускиот напад врз Украина

Видеото не е вистинско, туку станува збор за 3Д анимација и истото е споделено на Инстаграм во октомври 2021 година, четири месеци пред руската инвазија. Авторот на видеото има над 90 илјади претплатници на Јутјуб, а за странски проверувачи изјавил дека не станува збор за видео од Украина, туку за анимација што самиот ја направил.

Мај 22, 2022
Проверка на факти

Видеото од овој пост не е од руски авион, туку 10 години стара снимка од Либија

танува збор за видео кое што Асошиејтед Прес го има објавено на својот Јутјуб канал уште на 19 март 2011 година, а потекнува од Бенгази, Либија. Насловот на тоа видео е „Авион соборен од либиски бунтовници“.

Мај 22, 2022
Проверка на факти

Видеото од руски војници кои со падобрани се спуштаат над Харков е старо најмалку 8 години

Видеото не е ново и не прикажува руски падобранци кои се спуштаат над Харков. Видеото може да се најде на Јутјуб, објавено во 2018 година, како снимка од воена вежба во Восток, а истото го има и на Фејсбук, споделено на страницата „Made in Russia“ на 18 септември 2016 година.

Мај 22, 2022
Проверка на факти

Зеленски не избегал од Украина за Лондон

Рецензираме Фејсбук пост во којшто е споделена вест од порталот „МКД Прес“, а во којашто се тврди дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не е во Украина.

Мај 22, 2022
Проверка на факти

Авиони на македонската авијација не прелетувале над руската амбасада во Скопје

Mакедонската авијација воопшто, во своите редови, не поседува авиони кои се во возна состојба, за да можат да прават прелети. На официјалната страница на Армијата пишува дека „во состав на единицата има два воздухоплова од типот Ан-2 и Злин 143Л кои моментално се неоперативни, поради немање на резервни делови и документација за пловидбеност“.

Мај 22, 2022
Проверка на факти

Зеленски не им дал наредба на украинските војници да уништат се што ќе им дојде на нишан

Дел од насловите во медиумите каде што се тврди дека украинскиот претседател Зеленски изјавил „уништете сè што ќе ви дојде на нишан“ се неточни, односно тоа е нешто што Зеленски го нема изјавено во својот говор.

Мај 22, 2022
Проверка на факти

Путин не ги спомна Пендаровски и Вучиќ во својот говор

„Вистиномер“ го прегледа говорот на рускиот претседател, Владимир Путин од 24.02.2022 г., објавен на официјалната страница на Кремљ, и во него тој во никаков контекст не ги спомнува македонскиот и српскиот претседател.