Skip to main content

Ное 4, 2021
состав на вакцина

Шведски лекар лажно тврди дека вакцината на „Фајзер“ содржи живи микроорганизми

Пост на Фејсбук шири дезинформации за составот на вакцината на производителот „Фајзер“. Шведски лекар тврди дека во неа има живи организми.

Ное 4, 2021
Ковид 19

Од запрашување со авиони не расте бројот на ковид позитивни

Тврдењето во пост на Фејсбук дека после секое прскање од авиони се зголемува бројот на заразени од ковид-19 е бесмислено.

Ное 4, 2021
антиваксерска порака

Не наседнувајте на антиваксерски повици да не се вакцинирате

Објава на ФБ испраќа порака до граѓаните да не се вакцинираат, со што предизвикува директна штета врз борбата против коронавирусот.

Ное 4, 2021
вирусот мутира

Ковид-19 постои и е сурова реалност

Рецензираме пост на Фејсбук во кој се тврди дека ковид не постои. Тоа се споредува со непостоењето на Дедо Мраз!

Ное 2, 2021
ограничени патувања

Вакцинираните со кинески вакцини и руската Спутник „заглавени“ на патот кон европските земји

Граѓаните вакцинирани со „Синовак“, „Синофарм“ и со руската „Спутник В“ се соочуваат со ограничувања при патување во странство.

Ное 2, 2021
лажно тврдење

Не е точно дека вакцинираните имаат 99 проценти шанса да заболат од ковид

Невистинито е тврдењето во постот дека ефикасноста на вакцините е само околу 1 процент зависно од производителот.

Ное 2, 2021
вакцината не менува ДНК

Вакцината против ковид не е генетска терапија

Не е вистина дека вакцините против ковид ја менуваат човековата ДНК, содржат ензим луцифераза или пак дека вакцината е генетска терапија.

Јан 28, 2022
ваерс систем

Не е точно дека вакцините од некои серии предизвикуваат поголема смртност

Во постот што го рецензираме, се тврди дека некои серии вакцини се посмртоносни од други серии на вакцини.