Skip to main content
Мај 16, 2024

Се врши уредување на каналите за наводнување во Вевчани

Во општина Вевчани во тек се повеќе градежни активности. Се врши реконструкција на две локални улици и бетонирање на каналите во урбаниот дел на општината. Поставена е и фотовоталична електроцентрала на објектот на пречистителната станица за отпадни води во Вевчани со номинална моќност од 20,00 kWp.

Мај 8, 2024

Излезноста во Струга до 15часот е 22.76% на претседателските и 28,38% на парламентарните избори

Мирен изборен ден и во Струга. Сите избирачки места биле отворени навреме и гласањето се одвива без проблеми, информираат од Општинската изборна комисија. Излезноста на претседателските избори во струга до 15 часот 22.76 отсто додека на парламентарните 28,38 отсто.

Мај 8, 2024

Излезеноста во Струга до 11 часот за претседател 7, а за парламентарни 9 отсто

Во Општина Струга гласањето гласањето се одвива тековно, без нарушувања.

Мај 8, 2024

Струга се поклони на патронот Свети великомаченик Георгиј Победоносец

Струга ја продолжи вековната традиција. Со божествена Ѓурѓовденската литија вчера го одбележа патронот Победоносен и Великомаченик Георгиј. Најмасовната црковно народна манифестација се одржа по 15 ти пат во градот на мостовите.

Мај 7, 2024
Еордија

Моштите на Свети Георгиј Победоносец денеска ќе ја осветат Струга

На чело на Еордијата ќе биде член од Бигорското братство со клепало, потоа носачи на крстови, рипиди, знамиња, псалти и братството на Бигорскиот манастир, оркестарот на Град Скопје, чудотворните икони на Свети Георгиј Победоносец и Пресвета Богородица – Крнинска, сестринствата од манастирите во Рајчица и Пречиста, свештенството на Дебарско-кичевската епархија, митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и епископот Антаниски г. Партениј, и најпосле, најголемата светиња – моштите на светецот во раскошно украсен епитаф.

Мај 3, 2024

Радожда полна со гости за празниците, угостителите очекуваат плодна туристичка сезона

Радожда посетена од голем број гости за празничниот период. Угостителите се подготвени, се очекува плодна туристичка сезона.

Апр 26, 2024

Одложено судењето против струшкиот градоначалник Мерко за набавката на луксузниот автомобил 

Се одложи закажаното судење против струшкиот градоначалник Рамис Мерко за набавката на луксузниот автомобил  Ауди А6. Одлагањето е по барање на адвокатот на обвинетиот, кој побарал време да се запознае со предметот. Во Основниот суд Струга наизменично ќе се водат два судски процеси против градоначалникот Мерко.

Апр 24, 2024
Претседателски избори 2024

Мирен изборен ден во Струга, излезност до 15 часот од 23%

Сите избирачки места биле отворени навреме и гласањето се одвива без проблеми, информира претседателот на ОИК Струга, Минир Жута.