Традиција со години

Богата музичка програма на Вевчански карневал

При крај се подготовките за овогодинешното издание на Вевчанскиот карневал. Организаторите најавуваат богата музичка програма.
 |  инфодеск  | 
Нино Величковски

Музичката програма за овогодинешното издание на Вевчанскиот карневал полека, но сигурно се крчка.

Ќе биде полна со македонска музика и легендарни музичари, па се надеваме дека сите вкусови ќе ги задоволиме. Легендите на македонскиот Рок енд Рол – Ласт Експедишн на 12-ти и Легендата на Македонската народна музика, кралот на тамбурашите Нино Величковски и кумановските тамбураши на 13-ти. На 12-ти Венко Серафимовски (Конкорд) и проектот П’рпл Цепелин (Deep Purple and Led Zeppelin трибјут) ќе не движат и развеселат низ музичко патување од младоста, додека на 13-ти за прв пат на Вевчанскиот карневал ни гостува бенд од Грција, Егејска Македонија, Банда Ен Топика кои многу вешто го свират нашето народно македонско и балканско музичко богатсво испреплетено со џез стандарди – информираат организаторите.

Венко Серафимоски
Банда Ентопика

„За крајот на двете вечери ги имаме овие легенди. Во четврток ФИЦ ќе пее за “кучето мое” и “ладна како кока кола” додека го пратат Д’ ИНВИЗИБЛС, а локалната ѕвезда и шоумен Перо Бели како на сите убави поводи ќе ја има честа да ја затвори музичката програма на овогодинешното издание на Вевчанскиот карневал“, додаваат оттаму.

Студени нозе
Перо Бели
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top