Skip to main content
Јул 25, 2023
Плочникот во струшката чаршија во лоша состојба

Струшката чаршија го губи автентичниот лик

Старите мермерни плочки се распаѓаат, а наместо ревитализација се заменуваат со несоодветни материјали. Под притисок на урбаната и градежна експанзија комплетно е изменета и старата градска архитектура. Експертите велат старото струшко јадро треба да се заштити со посебен закон.

Јул 21, 2023
На цело струшко крајбрежје само двајца спасители

Урбана опрема на секоја педа на струшките плажи, а за безбедноста се грижат само двајца спасители

Опозицијата обвинува дека плажите во Струга со години се узурпирани. Наместо урбана опрема на брегот се изградени голем број бесправни објекти. Од општина Струга велат угостителските објекти на плажите не се дивоградби, напротив имаат легални договори.

Јул 20, 2023
JП „Водовод и Kанализација“ – Струга

Струга воведува рестрикции во водоснабдувањето

JП „Водовод и Kанализација“ – Струга објави дека рестрикциите ќе траат по 5 часа до стабилизирање на состојбата.

Вевчани Би би си
Јул 20, 2023
Општина Вевчани

Утре дезинсекција против комарци во Вевчани, пчеларите да преземат соодветни мерки

Запрашувањето ќе се врши во период од 20.00 до 04.00 часот со апарат за УЛВ Ладно запрашување.

Марихуана
Јул 18, 2023
МВР

Претрес во струшко, пронајдена дрога, приведен стружанец

По целосно документирање на случајот против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат од МВР.

Јул 18, 2023
Потребно е продолжување на туристичката сезона

Струга бележи солидна исполнетост оваа туристичка сезона

Најбројни гости во градот на мостовите се туристите од Косово, Турција, Полска, Албанија, Израел и Холандија, но и иселениците, кои годишните одмори ги минуваат на струшкото крајбрежје. Туризмолозите велат сезоната е солидна, но кратка.

Јул 17, 2023
Од комуналниот инспекторат молк

Градскиот совет не донел одлука за забрана за шетање по бикини, стружани со поделени мислења

Советниците од ВМРО ДПМНЕ велат оваа одлука е самоиницијативна и не е донесена согласно законот за локална самоуправа. Граѓаните со поделени мислења. Комуналниот инспекторат без став, дали ке има казни за непочитување на забраната или само предупредување.

Јул 16, 2023

Наскоро стружани ќе се рекреираат во затворениот базен

Работите со затворениот базен се при крај за огромно задоволство на пливачите, ватерполистите, сите спортисти и сите граѓани на Струга, обајви координаторот на пратеничката група на СДСМ.