Skip to main content
Јул 8, 2023
one-stop shop

Во завршна фаза е воспоставувањето на едношалтерски систем на Ќафасан

Во завршна фаза е проектот за едношалтерски систем – заеднички контроли на граничниот премин Ќафасан Caftane. Завршија административните формалности започнуваат инфраструктурните зафати. .Идејата започна во 2018 година, а потоколите со Албанија за имплементација на „one-stop shop”беа потпишани во ноември лани.

Јул 7, 2023
СВР Охрид

Полицијата пронашла пиштол кај жител на струшко Тефериќ

Лицето е приведено и против него ќе биде поднесена соодветна пријава, велат од СВР Охрид.

Јул 7, 2023
Општина Струга

Се реновира дрвениот мост во Струга

Дрвениот мост во Струга е едно од препознатливите обележјата на градот на Црн Дрим.

Јул 4, 2023
Веслачки клуб Црн Дрим -Струга

Забележителен настап на ВК Црн Дрим на меѓународна веслачка регата Војводина Опен

Младата Ана Прентоска во дисциплината скиф за пионерки на 1000 метри го освои одличното второ место и сребрениот медал.

Јул 3, 2023
АМСМ

Од денеска посебен режим на сообраќај на патот Струга-Дебар

Градежните активности на регионалниот пат ќе се извршуваат до 8-ми јули 2023 година, потенцираат од АМСМ.

Јул 1, 2023
еко туризам

Туристичките бизниси во Вевчани ќе добијат зелени сертификати

Познатите угостителски објекти етно куќи, ресторани и сместувачки капацитети во својата понуда ќе вклучуваат локални производи и со процент од својот приход ќе учествуваат во заштита на природата.

Јун 30, 2023
Пратенички прашања во Собранието

Ковачевски: Не само Мерко, оставки да дадат и сите советници кои поддржувале одлуки

„Доколку ги погледнете основите по кои е донесена одлуката од Стејт департментот за ставање на црната листа, во текот на извршувањето на функцијата Мерко бил во коалиција со сите политички партии, рече премиерот.

Јун 29, 2023
Моќта на џудото да ги зближи луѓето

(видео) Заврши Меѓународниот џудо натпревар и инклузивен џудо камп во Струга

За прв пат во земјава беше организиран инклузивен џудо натпревар на кој учесниците со интелектуална попреченост од Македонија, Србија и Романија ги покажаа своите неверојатни вештини.