Мар 14, 2023
Јп водовод и канализација

Во четврток цела Струга без вода

Во четврток на 16-ти март од 10 до 17 часот ќе има прекин во водоснабдувањето на целата територија на општина Струга поради изведување работи од „ЕВН“.

Мар 14, 2023
Градежни активности

Ќе се реконструира ул. Шопев Мост во Вевчани

Од Општина Вевчани упатуваат апел до сите кои имаат потреба од вклучување на водоводна и канализациона мрежа, истото да го направат во текот на извршувањето на земјените работи, односно пред асфалтирањето.

Мар 12, 2023
15 корпус струга

Две лица физички нападнале стружанец

Двајца стружани физички нападнале 43-годишен сограѓанин на ул. „15 Корпус“ во Струга. Против напаѓачите ќе биде поднесена соодветна пријава.

Мар 12, 2023
Свр билтен

Прилепчанец физички нападнат во Струга

Стружанец физички нападнал 20-годишно лице од Прилеп. Од СВР информираат дека против напаѓачот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Мар 10, 2023
Јавен повик

Финансиски средства за спортски клубови и културни настани во Струга

Право на учество имаат спортски клубови и здруженија на граѓани и фондации регистрирани на територија на Општина Струга, според Законот на здруженија на граѓани и фондации.

Јилдиз Веапоска
Мар 10, 2023
Судењето е закажано за 9 мај

По трет пат се одложи судскиот процес за родилката од Дебар

По трет пат се одложи судењето против тројцата гинеколози од струшката болница кои се товарат за тешки дела против здравјето на луѓето. Според обвинението поради лекарска грешка при породување родилката Јилдиз Веапоска, медицинска сестра од Дебар остана без три органи- јајник, матка и бубрег. Веапоска вели како одминува времето, таа се чувствува се полошо и физички и психички, а дополнително е изложена на трошоци за секое доаѓање на рочишта во Основниот суд Струга.

Мар 10, 2023
Свр билтен

Кривична за две лица поради запуштање и малтретирање на дете

Кривична пријава против 25-годишен стружанец и неговата вонбрачна сопруга, поради запуштање и малтретирање на дете. Констатирано е дека во домот на пријавените врз 16-месечно бебе паднал дел од мебел.

Мар 7, 2023
Подобрување на туристичката инфраструктура

Со пари од ЕУ ќе се поттикнуваат туристичките еко бизниси во Струга

Со европски пари ќе се поттикнуваат еко бизниси во туристичкиот сектор. Субвенции ќе добијат 40 мали компании во двете погранични општини Струга и Поградец за поставување соларни панели и подобра енегретска ефикасност. Целта е подобрување на туристичката инфраструктура преку вложување во зелени бизниси за заштита на животната средина.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top