Skip to main content
Јан 15, 2009

Археолошките локалитети во струшкиот регион запоставени

Додека во Охрид постојано владата вложува во оваа област, не е ваков случајот во  Струга.


Јан 13, 2009

Вевчани под маска

Со звукот на тапанот и зурлата на двете групи, „Долно“ и „Горно“ маало, започна василичарскиот вевчански карневал.


Јан 10, 2009

Министерот за здравство Османи во посета на Струга

Министерот за здравство Бујар Османи, денеска во зградата на општина Струга, ќе се сретне со градоначалникот Рамиз Мерко и со директорите на јавните здравствени установи од овој регион.


Јан 7, 2009

Иако празници, политичарите си ја тераат политиката

Струшкиот огранок на ДУИ интензивно се подготвува за претстојните избори.


Јан 5, 2009

Денеска е Свети Наум Охридски –Чудотворец

Православните христијани денес го одбележуваат еден од најголемите црковни празници, Свети Наум Охридски-Чудотворец.


Јан 2, 2009

Струшките советници задоволни од нивната работа

Кажаа дека дека соживотот е на високо ниво но неопходни се нови вработувања. Малку е направено за турците кои живеат во овој град, се пожали советничката од партијата на Турците.


Дек 31, 2008

Стружани интензивно ги привршуваат подготовките за дочек на Новата Година

За празнувањето да не премине во трагедија, одбегнувајте употреба на пиротехнички средства и огнено оружје. Оваа е новогодишната поораката на здружението на жени  „Езерка“ од Струга.


Дек 30, 2008

Струшката СДСМ ја објави листата со кандидати за советници

Празен простор е оставен за предлогот за кандидат за прв човек на Струга.