©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Аладин Демишоски, интернист од Здравствен дом Вевчани
Јун 1, 2022
Здравство

Зголемен број карциноми и мозочни удари

Во пост ковид периодот зголемен бројот на мозочни удари и карциноми на подрачјето на Здравствениот дом „Д-р Светозар Чочороски“ Вевчани. Лекарите велат забележителни се и минливи пост ковид компликации како воспаление на срцевиот мускул и градна болка кои се лекуваат со лесна терапија. Лабуништа беше едно од првите села погодено од пандемијата, каде е излекуван најстариот ковид пациент со билатерална пневмонија.

каменоломи Белица
Мај 31, 2022
Каменоломи

Стоп за каменоломите во Белица

Жителите на струшкото село Белица се закануваат со блокади и протести против каменоломите во селото. Камионите и механизацијата им ги уништуваат патиштата и куќите, а жителите велат, се гушат во прашина. Бараат Владата да ја стопира работата.

Шума Вишни
Мај 30, 2022
Екологија

Кој ги сече шумите околу Струшко Вишни?

До редакцијата на ТВМ Пристигна допис од Месната заедница на Селото Вишни, во врска со големиот број проблеми со кои се соочуваат вишненци.

Автоматски Станици
Мај 30, 2022
Екологија

Инсталирани автоматски станици во Дебарското Езеро

Подводна акција за инсталирање на автоматски станици за рано предупредување во Дебарското Езеро. Помогнаа нуркачите од клубот „Врело“.

Полиција несреќа
Мај 28, 2022
Трагедија

18-годишник усмрти пешак во Враништа

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот и бил пренесен во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид, каде што подоцна починал.

плажи Струга
Мај 27, 2022
Струшко крајбрежје

Со европски пари ќе се уредува струшкото крајбрежје

Плажите на струшкото крајбрежје и оваа сезона непречно ќе работат. Дополнително со европски пари ќе се уредува брегот на Охридското Езеро. Министерот за транспорт ја повика Струга да побара помош за спроведување на препораките на Унеско. Градоначалникот Мерко смета дека се пренегласуваат заштитните мерки и препораки кои го кочат туристичкиот развој.

ќе се гради пречистителна станица во Радожда
Мај 26, 2022
Колекторски систем

Пречистителна станица ќе се гради во Радожда

Со пречистителна станица во Радожда ќе се заокружи колекторскиот систем од струшка страна на Охридското Езеро. Ќе се намали загадувањето на езерото, како клучна препорака на Унеско. Владата лани во февруари, побара овој проект да биде приоритет, но изградбата се` уште не е започната.

Студентски компании
Мај 26, 2022
Образование

Натпревар на најдобри студентски компании

Junior Achievement Macedonia петта година по ред организира Национален натпревар на најдобри студентски компании.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top