Фев 1, 2023
Нарушен јавниот ред и мир

Тепачка во зграда на ул. Ристо Крле во Струга

Нарушен јавниот ред и мир во зграда на улицата „Ристо Крле“ со физичка пресметка помеѓу две лица од Струга.

Јан 30, 2023
Иницијатива на правници од струга

Уставен суд ќе ја преиспитува одредбата за исплата на апанажа на јавни функционери кои се разрешени или дале отказ

На иницијатива на правници од Струга, Уставниот суд ќе ја преиспитува уставноста за исплата на апанажа на јавни функционери кои се разрешени или дале отказ пред завршување на нивниот мандат. Иницијатива за оспорување на одредбите од законот за надоместоци и плати на јавните функционери, правниците ја поднесоа пред десет месеци. Сметаат дека исплатата на апанажа го нарушува принципот на еднаквост на сите граѓани.

Јан 30, 2023
Во близина на средно училиште во струга

Гасен пиштол пронајден кај малолетник од струшко

Полициски службеници утрово привеле малолетно лице од струшко село, бидејќи кај него бил пронајден гасен пиштол.

Јан 24, 2023
Несреќа

23 годишник со возило удрил во двајца пешаци во Струга

23-годишно лице од Франгово, со возило удрило во двајца пешаци на крстосницата од улиците „Маркс и Енгелс“ и „Ристо Крле“ во Струга.

Јан 23, 2023
Правосуден систем

Бавна еколошка правда за струшката депонија

Речиси две години се одлучува за судската надлежност по тужбата за струшката дива депонија. Тужените, Министерството за животна средина, општина Струга и комуналното претпријатие сметаат дека судот во Струга е ненадлежен и бараат тужбата да се офрли. Тужителите пак сметаат дека се работи за оддолговлекување на постапката што потенцијално може да доведе и до нарушување на правото на судење во разумен рок.

Јан 23, 2023
Неформална активистка за заштита на животни

Девојка искасана од кучиња скитници во Струга

Според информациите девојката ја нападнале 6 кучиња скитници. Едното куче ја каснало за ногата нанесувајќи ѝ длабоки рани со крварење, а друго ја искасало за рака, при што се здобила со видливи повреди.

Јан 20, 2023

Се намалува невработеноста во струшко

Годинава невработеноста е намалена за 10% во однос на лани. Најдефицитарен кадар во туристичка Струга се квалификувани работници во хотелско угостителскиот сектор и медицински кадар.

Јан 19, 2023
Богојавление водици

После неколку обиди, оваа година среќна за Јован Рафтоски

Јован Рафтоски го фати светиот крст во Струга. После неколку обиди, оваа година среќна за Рафтоски. Голем број верници традиционално и во соседна Струга го одбележаа големиот христијански празник Богојавление, Водици.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top