Skip to main content
Авг 22, 2023
Општина Струга

Водата во Струга исправна за пиење

Иако од денеска стружани слободно може да ја користата водата, ќе треба да се стрпат уште малку, затоа што поради изведување работи од страна на “ЕВН”, денеска повторно има прекин во водоснабдувањето на целата територија на општина Струга.

Авг 18, 2023

Започна фестивалот на народна култура „Пображење“ во Вевчани

Со дефиле на учесниците од културно-уметничките друштва, годинешни учесници од земјава и странство, синоќа, официјално започна тринаесеттото издание на фестивалот на народна култура „Пображење“ во Вевчани.

Авг 17, 2023
СВР Охрид

Приведен вевчанец кој со воздушна пушка пукал во кучиња домашни миленици

СВР Охрид дсоопшти дека пушката била одземена, а по целосно документирање на настанот, против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава.

Авг 16, 2023

Пронајдена артилериска граната во двор на куќа во струшко Вишни

Гранатата била  отстранета од овластено лице од Дирекцијата за заштита и спасување.

Авг 16, 2023
Традиција и фолклор

Денеска во Вевчани започнува 13-тиот Фестивал на народна култура ,,Пображење”

Фестивалот свечено ќе биде отворен утревечер на големата сцена во центарот на Вевчани, каде две вечери на 17 и 18 Август, народната култура ќе ја презентираат ансамбли од нашата земја и од странство.

Авг 15, 2023
Фестивал на краток филм

Започна седмото издание на „Drim Short Festival” во Струга

Оваа година под отворено небо  ќе бидат прикажани триесет и пет  кратки филмски остварувања од светот.  Програмата  ќе биде распределена во четири фестивалски денови, со филмови во натпреварувачки и ревијални  категории, но и специјална програма насловена „MK Special” за промоција на македонскиот филм и младите македонски автори.

Авг 15, 2023
Проблеми со водоснабдувањето во Струга

Стружани да не ја користат за пиење водата од градскиот водовод

Од ЈП Водовод и канализација Струга апелираат до граѓаните да не користат вода до следното известување.

Авг 15, 2023
Монографија за горнореканците

Промоција на “Македонија, Горна Река – Кичиница, историски видувања и записи“ од Драган Попоски-Стојнин

Станува збор за монографија во која се истражува историјата на Кичиница, на селата во Горна Река, топонимите, јазикот, обичаите, црквите, манастирите и отпорот на горнореканците и Македонците кон однародувањето.