©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Загадување на воздухот
Мај 18, 2022
Најнова студија на Лансет

Глобалното загадување убива 9 милиони луѓе годишно

Поради загадувањето, девет милиони луѓе во светот починале предвреме во 2019 година, се наведува во најновата студија на „Лансет“.

Тунел за дрога Калифорнија Мексико
Мај 17, 2022
Уапсени шест лица

Откриен тунел за дрога меѓу Калифорнија и Мексико

Најголемиот тунел за шверц на дрога е откриен меѓу Калифорнија и Мексико. Уапсени се шест лица. Погледнете како изгледа внатрешноста!

Ковид пациенти
Мај 16, 2022
Ким Џонг-ун ја ангажира војската

Над милион ковид случаи во Северна Кореја

Бројот на заразени со ковид 19 во Северна Кореја е 1 213 550, додека до вчера биле пријавени 50 починати лица.

Напад Германија
Мај 14, 2022
Напад во германија

Иранец со нож прободил најмалку пет лица

Маж со иранско потекло на возраст од 31-на година, со нож повредил најмалку пет луѓе во Германија. Повредените не се во животна опасност.

Невреме Москва
Мај 14, 2022
Силно невреме

Оштетени 35 автомобили во Москва

Поради ветер, грмежи и дожд веќе неколку дена во Московската област е на сила „жолтиот“ степен на опасност.

Евро
Мај 14, 2022
Куната заминува во историјата

Хрватска го воведе еврото како официјална валута

На 1-ви јануари 2023 година, куната заминува во историјата, по што Хрватска ќе го воведе еврото како официјална валута.

Бегалци Украина
Мај 13, 2022
УНХЦР

Бројот на бегалци од Украина надмина 6 милиони

Повеќе од шест милиони луѓе ја напуштиле Украина откако Русија ја започна инвазијата на 24 февруари, соопштија од УНХЦР.

Илон Маск
Мај 13, 2022
Социјална платформа

Илон Маск го замрзна купувањето на Твитер

Привремено е сопрено преземањето на „Твитер“, ова го кажа Илон Маск, кој во април го најави купувањето на Твитер за 44 милијарди долари.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top