Skip to main content

Прв патнички авион од кинеско производство

„Боинг“ и „Ербас“ добија конкуренција: полета првиот кинески патнички авион

Првиот модел на млазен авион со тесна каросерија, во кој се сместени 164 патници, официјално и беше промовиран минатата година за време на церемонијата на аеродромот во Шангај.
 |  инфодеск  | 
kineski patnicki avion


Првиот кинески патнички авион од домашно производство полета на својот прв комерцијален лет, што може да биде пресвртница во децениските напори на Кина да се натпреварува со западните ривали Боинг и Ербас во производството на авиони.

Кинескиот млазен авион со 130 патници полета од аеродромот Хонгкиао во Шангај. Летот MU9191 на China Eastern Airlines е првиот комерцијален лет на патничкиот авион C919 од кинеско производство.

Првиот модел на млазен авион со тесна каросерија, во кој се сместени 164 патници, официјално и беше предаден на компанијата минатата година за време на церемонијата на аеродромот во Шангај, што кинеските државни медиуми го сметаат за „важна пресвртница“ за кинеската авијација.

Пекинг се надева дека кинескиот патнички авион ќе може да се натпреварува со моделите 737 MAX и A320 на Боинг и Ербас.