Skip to main content
Окт 20, 2022
Лиз трас

Британската премиерка поднесе оставка

Трас рече дека разговарала со кралот и го информирала дека поднесува оставка како лидер на Конзервативната партија.

Окт 20, 2022
Германија

Пожар во хотел со украински бегалци

Веднаш по пожарот бегалците биле префрлени во друга институција бидејќи пожарот целосно ја уништил зградата во која биле сместени.

Окт 20, 2022
Надзорни задачи

Шпанија ќе испрати 8 воени авиони во Бугарија

Шпанските авиони се очекува да слетаат во Бугарија на 1-ви ноември и ќе извршуваат должности за заштита на воздушниот простор заедно со бугарските воздухопловни сили.

Окт 19, 2022
Ураган иан

Зараза со бактерија што јаде месо на Флорида

Инфекцијата може да се случи откако бактеријата, која живее во топла соленикава вода, ќе влезе во телото преку откриени исеченици или рани.

Окт 18, 2022
Две лица загинаа

Страшна несреќа со балон во Кападокија

За време на спуштањето на балонот, во кој имало 28 патници и двајца членови на екипажот, животот го загубиле двајца шпански државјани.

Окт 18, 2022
Сексуална експлоатација во атина

Разбиена мрежа на трговија со жени

По пристигнувањето во Грција, жените се сместувале во стан, во кој што живееле и водечките членови на мрежата, кои ги надгледувале и ги принудувале да плаќаат висока месечна кирија.

Окт 17, 2022
Вооружени сили

НАТО почнува со нуклеарни вежби во Европа

Домаќин годинава ќе биде Белгија. Во вежбата ќе се користат само макети на нуклеарно оружје, објаснуваат од НАТО.

Окт 17, 2022
Несреќа

Минибус падна во провалија кај Ваљево

Најверојатно, возачот не ја повлекол рачната сопирачка, па минибусот по стрмна карпа се придвижил и се превртел.