Skip to main content
Окт 11, 2022
Крвави инциденти

Еден починат во напад со нож во Сараево

Напаѓач избодел две лица во Сараево, по што едното починало, а другото е тешко повредено, пренесуваат медиумите.

Окт 10, 2022
Патувањето ќе трае 14 часа

Солун и Измир се поврзуваат со бродска линија

Траектот ќе сообраќа три пати неделно од Солун, во понеделник, среда и петок, а од Измир ќе поаѓа во вторник, четврток и недела, додека пак патувањето ќе трае 14 часа.

Окт 9, 2022
Обилни дождови

15 загинати во поплавите во Венецуела

Во Венецуела од почетокот на годината има натпросечни врнежи, што се смета дека е поради временскиот феномен Ла Ниња, кој предизвикува заладување на делови од површинските води на Пацификот.

Окт 9, 2022
Амфисас

Силен земјотрес ја погоди Грција

Сè уште нема инфомации за евентуални повредени лица или направена материјална штета од земјотресот во Амфисас, Грција.

Окт 8, 2022
Почитување на меѓународно јавно право

Србија засега не воведува санкции кон Русија

Србија се усогласи со декларациите на ЕУ и резолуциите на ОН кои ја осудуваат руската инвазија на Украина, но официјален Белград одбива да воведе санкции кон Русија.

Окт 6, 2022
Масакр во тајланд

Поранешен полицаец убил над 30 лица

Според последните информации, наводниот напаѓач е поранешен полицаец кој исто така ги убил сопругата и детето, а потоа се самоубил.

Окт 5, 2022
Експлозија на гас

Се урна станбена зграда во Турција

Засега нема информации за потенцијални жртви, ниту за причината за истекувањето на гасот, пренесуваат турските медиуми.

Окт 5, 2022
Договор за регулаторни измени со австрија

Газпром повторно ѝ испорачува гас на Италија

Русија ќе продолжи со испораките на гас за Италија што беа во прекин поради административен проблем во Австрија, соопшти „Газпром”.