Skip to main content
Сеп 23, 2022
Национална организација за јавно здравје

72 случаи на мајмунски сипаници во Грција

Во Европа, од мај годинава, има зголемен број заразени со мајмунски сипаници, а до 20 септември биле регистрирани 24.256 случаи во 44 земји.

Сеп 19, 2022
Хорор во земун

Млада жена убиена од својот сопруг

Како што пишуваат српските медиуми, полицијата ја пронашла мртва со тешки повреди на главата, а имала и завои преку устата.

Сеп 17, 2022
Социјална мрежа

Фејсбук воведува нова опција

За разлика од групите на истата мрежа, овде ќе можете побрзо да добивате одговори на прашања за одредена тема, а ќе има и администратори кои ќе се грижат се да остане цивилизирано.

Сеп 17, 2022
Температурата е -4 степени

Снег во Словенија

Снег сеуште паѓа, а температурата е -4 степени Целзиусови. Северен ветер дува со брзина од 37 километри на час.

Сеп 16, 2022
Регион анкана

Најмалку седум загинати во поплави во Италија

Локалните власти соопштија дека не очекувале ваква ненадејна „водена бомба“, а околу 400 мм дожд паднале во рок од два до три часа, што донело големи проблеми на улиците во неколку градови, пренесува „Ројтерс“.

Сеп 16, 2022
Напаѓачот е уапсен

Двајца полицајци ранети со нож во Лондон

Непознато лице утринава избоде двајца полицајци на плоштадот Лестер во Лондон, каде што има многу туристи, соопшти полицијата.

Сеп 16, 2022
Невреме во хрватска

Гром удри во авион на Кроација Ерлајнс

Портпаролот на Кроација Ерлајнс, Давор Јанушиќ официјално потврдил дека нивниот авион бил погоден од гром.

Сеп 15, 2022
Светска здравствена организација

На повидок крај на пандемијата со коронавирусот

Првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејсус вели дека на повидок е крај на пандемијата со коронавирус.