©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Поплави Бангладеш
Јун 18, 2022
Големо невреме

Најмалку 41 загинат во поплави во Бангладеш и Индија

Училиштата се претворени во засолништа за да се сместат цели села кои беа поплавени од реките кои ненадејно се излеале од коритата.

Полициска сирена
Јун 17, 2022
Вооружен напад

Загинаа две лица при пукање во Алабама

Две лица загинаа при пукање во црква во близина на еден од најголемите градови во американската сојузна држава Алабама.

Носач на авиони
Јун 17, 2022
Воена морнарица

Кина со трет носач на авиони од свое производство

Кина денеска го стави во употреба третиот носач на авиони – Фуџијан, воен брод кој што е целосно дизајниран и направен во земјата.

Дојава за бомба Белград
Јун 16, 2022
Училишта

Повторно дојави за бомби ширум Србија

Дојави за бомби пристигнале утрово на адреса на голем број училишта во повеќе градови низ Србија, соопштија српските медиуми.

Бегалци
Јун 16, 2022
Глобално присилно раселување

УНХЦР : Се зголемува бројот на бегалци

Заклучно со крајот на 2021, бројот на лицата раселени поради војна, насилство, прогон и кршење на човековите права изнесуваше 89,3 милиони.

Пукање Калифорнија
Јун 15, 2022
Вооружено насилство

Три лица загинаа при престрелка во Калифорнија

Загинаа три лица при престрелка во градот Ел Монте. Убиени се двајца полицајци и еден осомничен, соопштија властите во Калифорнија.

Интернет експлорер
Јун 15, 2022
Интернет

Завршува 27 годишната одисеја на Експлорер

Некогаш најкористениот интернет-прелистувач, а врвот го достигна во 2003 година со 95 отсто удел на пазарот. Но, неговата употреба е значително намалена со лансирањето на „Фајрфокс“ (2004), „Гугл хром“ (2008) и зголемената популарност на мобилните оперативни системи како Андроид и иОС кои не поддржуваат „Интернет експлорер“.

напад со огнено оружје САД
Јун 10, 2022
Масовни пукања во САД

Нов масакр со огнено оружје во САД

Во новото масовно пукање во САД, овој пат во фабрика во Мериленд, биле застрелани и убиени неколку луѓе, јавуваат локалните медиуми.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top