Skip to main content
Јун 24, 2023
Криза во Русија

Вагнер тргна на Москва, Путин се закани дека ќе ги казни предавниците

Шефот на паравоената група „Вагнер“, Евгениј Пригожин кој повика на вооружен бунт и соборување на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, денеска потврди дека неговите војници влегле во командата на руската армија во градот Ростов.

titan
Јун 23, 2023

Патниците на Титан се мртви, смртта била брза, имлозијата се случила за милисекунда

Експертите тврдат дека екипажот на подморницата „Титан“ не ни биле свесни за имлозијата.

Јун 23, 2023
Дрес код за туристите и локалното население

По Дубровник и Будва и Сплит воведоа казни за шетање по костим за капење низ град

Будва им се придружи на Сплит и на Дубровник, воведувајќи дрес код или „бикини закон“ со кој се забранува шетање по костим за капење во градската средина. Казната за разголени туристи е 200 евра, во Дубровник е 130 евра, а во Сплит 150 евра.

лабораторија
Јун 22, 2023
Месо од лабораторија до трпеза

Одобрена продажба на месо направено во лабораторија

САД издадоа лиценци на две компании да продаваат пилешко месо одгледано од животински клетки во лабораторија.

titan
Јун 21, 2023
OceanGate Expedition Titanom

Во подморницата Титан има кислород до четврток наутро

Канадски авион синоќа во потрагата по подморницата открил подводни звуци, објави американската крајбрежна стража.

Јун 15, 2023
Сторителите се непознати

Македонски државјанин убиен синоќа во Приштина

Засега непознати сторители пукале со огнено оружје врз жртвата, маж, државјанин на Република Северна Македонија.

Јун 14, 2023
Здравство

Советот на ЕУ препорачува намалување на користењето на антибиотици за 20% до 2030

Препораката е насочена кон превенција и контрола на инфекции, надзор и мониторинг, иновација и достапност на ефективни антимикробни средства, претпазлива употреба и соработка меѓу земјите-членки и на глобално ниво.

Јун 12, 2023
Air Defender 23

НАТО ја започнува најголемата вежба во историјата Air Defender 23

Вежбата Air Defender 23, предводена од Германија, ќе трае до 23 јуни и ќе вклучува околу 250 воени авиони од 25 земји на НАТО и партнери, вклучувајќи ги Јапонија и Шведска, кои аплицираа за приклучување кон алијансата.