Skip to main content
Мај 31, 2023
САД ја заострува политиката кон Косово

На Американците им е доста од провокациите на Курти

Американскиот амбасадор Џефри Ховениер кажа дека Вашингтон во моментов нема интерес да лобира за признавање на независноста и евроатлантските интеграција на Косово.

Мај 30, 2023

Москва и Киев се напаѓаат со дронови

Oколу десет беспилотни летала биле соборени на приодите кон Москва. Додека пак, утрово украинските сили за воздушна одбрана уништија повеќе од 20 беспилотни летала во воздушните напади на Русија врз Киев.

Мај 29, 2023
Прв патнички авион од кинеско производство

„Боинг“ и „Ербас“ добија конкуренција: полета првиот кинески патнички авион

Првиот модел на млазен авион со тесна каросерија, во кој се сместени 164 патници, официјално и беше промовиран минатата година за време на церемонијата на аеродромот во Шангај.

Мај 27, 2023
Тензии при влегување на новите градоначалниц во српските општини

Мирно на северот на Косово по вчерашните инциденти

Полицијата со возила ги блокира приодите кон зградите на општините Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ со мнозинско српско население.

несреќа Хрватска
Мај 26, 2023

Се превртел трактор полн со матуранти во Хрватска, околу 30 повредени

По прославата на последниот училишен ден традиционално натоварени во два камиони и два трактори заминале на прославата во соседниот град.

Мај 25, 2023
Трговски ограничувања поради страв од H5N1

Најголемиот извозник на пилешко погоден од птичји грип

Од Бразил се извезуваат живина и производи од нив во повеќе од 130 земји, што ги отежнува можните преговори за извоз на вакцинирана живина и производи од нив.

Мај 22, 2023
Навреди поради реформата на пензискиот систем

Макрон како Хитлер, навредливи плакати во Авињон

На прекршителите им се заканува затворска казна од два месеци и парична казна од 7.500 евра за „поттикнување бунт“ и казна од 12.000 евра за навреда на претседателот.

Мај 22, 2023
Казни за несоодветно однесување на туристите

Сплит нема да ги толерира разузданите туристи, воведува казни

Покрај полицијата, однесувањето на туристите, јавниот ред и мир, ќе ги надгледува и градско обезбедување.