Skip to main content
Мај 18, 2023
Во Нови Сад се санираат последиците од обилните врнежи

Расте нивото на реките, поплави во Србија

Две лица се повредени при невремето во Нови Сад, а во Коцељева поплавени се десетина куќи.

Мај 18, 2023
Луѓето вршат притисок на живеалиштата на мечките со неодговорно однесување

(видео) Мечка шета низ улици на Сараево

Ловците велат дека луѓето вршат притисок на живеалиштата на мечките со неодговорно однесување, мотори и АТВ низ шумите, што го нарушувало и животот на животните.

Мај 18, 2023
Самит Г7 Јапонија

Бајден на Г7 во Јапонија нема да се извини за атомските бомби

Бајден заедно со колегите од Франција, Германија, Италија, Канада, Велика Британија и Јапонија треба да положи венци и да засади дрвја во Меморијалниот парк.

Мај 17, 2023
Глобален план за справување со пластиката

ОН предлагаат намалување на пластичниот отпад за 80 отсто до 2040-та

Телото на ОН објави анализа за справување со кризата со пластичниот отпад две недели пред земјите да се соберат во Париз на разговори за глобален договор за елиминирање на пластичниот отпад

Мај 14, 2023
Избори во Турција

По две децении на власт разнишана позицијата на Ердоган

Ердоган влегува во едни од најважните избори во модерната историја на Турција со разнишана популарност од економската криза и последиците од земјотресот.

геном
Мај 12, 2023
Пангеном

Научниците создадоа нов модел на човечкиот геном

Претходниот модел се базираше на ДНК на едно лице, а новиот е збирка на геноми на 47 луѓе со различно потекло. Новиот генетски отпечаток подобро ја одразува глобалната популација, придонесувајќи во обидите да се идентификува генетската позадина на болестите и пронаоѓање начини за нивно лекување.

Мај 12, 2023
Заврши речиси едногодишен аларм поради вирусната болест

СЗО: Мајмунските сипаници повеќе не се глобална здравствена закана

Повеќе од 87.000 случаи на мајмунски сипаници се потврдени ширум светот од почетокот на 2022 година до 8 мај оваа година, според најновиот извештај на СЗО.

Мај 11, 2023
Несреќа во Финска

Се урна мост во Финска, над 27 повредени, претежно деца

Станува збор за деца кои биле дел од група ученици од осмо одделение, а се враќале од екскурзија.