Skip to main content
Апр 29, 2023
Заштита на човековите права од опасностите од AI технологијата

ЕУ го турка Законот за регулација на вештачката интелигенција

Европската комисија ги предложи нацрт-правилата пред речиси две години во обид да ги заштити граѓаните од опасностите на AI технологијата што забрзано се развива.

Апр 27, 2023
Прва Барби со Даунов синдром во 64-годишната историја на куклата

Мател ја произведе првата Барби кукла со Даунов синдром

Ели Голдстајн, британска манекенка со Даунов синдром, која се појави во кампањата со новата Барби, изјави дека „Различноста е важна за мене бидејќи луѓето како мене во светот не треба да бидат скриени“.

Апр 26, 2023
Јапонска приватна компанија планира да слета на Месечината до 2030та

Јапонците не успеаја да слетаат на Месечината

Мало, приватно финансирано јапонско вселенско летало се обиде да слета на Месечината во вторникот, но контролорите на летот во Токио изгубија контакт со леталото.

Апр 26, 2023
Загрозено одржувањето на изолатите од заразни болести

СЗО: “Огромен биолошки ризик” по заземањето на лабораторијата во Судан

“Ова е екстремно, исклучително опасно бидејќи тие имаат полио изолати во лабораторијата, имаме изолати за сипаници, колера изолати , изјави претставник на СЗО за брифингот на ОН во Женева

Апр 22, 2023
Проект FAIRY

Роботи „самовили“ ќе ја опрашуваат планетата

Тим научници од Универзитетот Тампере има можно решение за загрижувачкото опаѓање на популации на опрашувачи: мали роботи „самовили“. Fairy, или Летечки Аеро-робот базиран на материјали кои реагираат на светлина, може да лета на ветер и е контролиран од светлината. Истражувачите Хао Зенг и Џанфенг Јанг ги дизајнирале овие мали самовили за да го имитираат еден од најдобрите опрашувачи на природата, глуварчето.

Фев 16, 2023
Make a wish america

Мајкл Џордан донираше 10 милиони долари на детска организација

Од „Make-A-Wish America“ во соопштение за јавноста наведоа дека Џордан исполнил стотици желби на децата ширум светот, станувајќи еден од најбараните исполнувачи на желби на сите времиња меѓу славните личности.

Фев 16, 2023
Епицентарот бил на длабочина од 10 километри

Земјотрес од 5,2 степени ја погоди Хрватска

Жителите на местата околу епицентарот известуваат дека потресот траел околу 10 секунди и дека бил доста силен, пренесува Јутарњи лист.

Фев 9, 2023
Последици од разорниот земјотрес

Бројот на загинати во Турција и Сирија надмина 17 000

Бројот на загинати лица во разорниот земјотрес кој во понеделникот ги погоди Турција и Сирија сега изнесува 17 176, објавија властите.