Skip to main content
Јан 28, 2023
Тероризам

13-годишно дете стои зад нападот во Ерусалим

Од израелската служба за итни случаи соопштија дека двајца мажи биле тешко ранети и пренесени во болница. Според пишувањата на локалните медиуми, станува збор за татко и син.

Јан 22, 2023
Делови на подгорица останаа без струја

Снежно невреме во Црна Гора

Поради невремето пропратено со силен ветер и обилни врнежи, вчера без електрична енергија останаа делови од Подгорица и другите општини.

Јан 10, 2023
Брисел

НАТО и ЕУ потпишаа декларација за поблиска соработка

Столтенберг изјави дека соработката на алијансата со Европската Унија во моментот е поважна од кога било поради руската инвазија на Украина.

Јан 4, 2023
Поголема контрола на територијата

Албанија ги лансираше првите сателити во вселената

Албанскиот премиер Еди Рама вчера објави дека сателитите Албанија 1 и Албанија 2 се лансирани во вселената од базата Кејп Канаверал на Флорида.

Јан 2, 2023
Времеплов

На денешен ден е направена првата фотографија на Месечината

На 2-ри јануари, францускиот пионер на фотографијата, Луј Дагер ја направил првата фотографија на која се гледа Месечината.

Дек 26, 2022
По повеќе од 28 години

Хрватската куна од Нова година се заменува со евро

Од Нова година хрватската куна ќе биде заменета со евро. Ќе бидат уништени повеќе од 500 милиони банкноти и околу 5.200 тони монети.

Дек 24, 2022
Ин мемориам

Балканот тагува по Масимо Савиќ

На 61-годишна возраст, вчера во Загреб почина познатиот хрватски пејач Масимо Савиќ, по битка со рак на белите дробови.

Ное 30, 2022
Уницеф

Над 8000 деца во Србија жртви на семејно насилство

Повеќе од 8000 деца во соседна Србија биле изложени на семејно насилство, се вели во денешното соопштение на УНИЦЕФ.