Skip to main content
Ное 20, 2022
Зимска идила

Вистинска снежна бајка во Хрватска

Зимска идила во Хрватска. Првиот поголем снег ги израдува тамошните жители, но предизвика и голем хаос во сообраќајот.

Ное 17, 2022
Седница

Српските пратеници положија заклетва во косовското собрание

Новите пратеници ќе ги заменат пратениците од Српската листа кои победија на изборите во февруари 2021 година.

Ное 17, 2022
Економијата падна за 4 отсто

Русија влезе во рецесија

Рецесијата вообичаено се дефинира како два последователни квартали на економска контракција, а Русија последен пат доживеа техничка рецесија кон крајот на 2020 и почетокот на 2021 година за време на пандемијата со коронавирус.

Ное 7, 2022
Силна експлозија

Фрлена бомба во фризерски салон во Белград

На видео од безбедносни камери се гледа како маж со качулка на главата крши прозорец со чекан и фрла бомба, по што бега, пишува „Телеграф.рс“.

Ное 5, 2022
Град кострома

Голем пожар во руски клуб, има загинати

Голем пожар избувнал во клуб во градот Кастрома, Русија. Властите соопштија за најмалку 13 загинати лица во пожарот.

Окт 31, 2022
Иранска група

Хакери објавија податоци за албански возила

Хакери објавиле податоци од базата на податоци за автомобили во Албанија. Деновиве беа објавени податоци за премиерот Еди Рама, а пред тоа и за директорот на албанската тајна служба, ШИШ, Хелидон Бендо.

Окт 30, 2022
Една жена загина

Голема карпа падна врз хотел на островот Крит

47-годишна жена од Словенија загина во несреќа во хотел во Грција, а тешко повреден е нејзиниот 8-годишен син. Врз нивната соба во туристичко престојувалиште паднала голема карпа и ја затрупала собата.

Окт 26, 2022
Драма среде ноќ

Пожар во Хрватска, изгореа неколку автомобили

Едно возило е целосно изгорено, а седум возила се оштетени од пожар. Се чини дека автомобилот се запалил на паркингот, тргнал и удрил во други автомобили и ги запалил, велат пожарникарите.