©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.


Несреќа

Седум лица загинаа при пожар на траект на Филипините

Траект со повеќе од 130 луѓе денеска се запали додека се приближуваше кон североисточната провинција Филипини. Загинале седум лица.
 |  инфодеск  | 
Траект Филипини

Пожар избувна на траект со над 130 лица на Филипините, а во несреќата загинаа седум лица, информираше денеска крајбрежната стража, јави ДПА. Кога пожарот избувна, траектот бил на помалку од еден километар од својата дестинација во провинцијата Кезон, 67 километри западно од Манила.

На траектот имало 124 патници и 10 членови на екипажот. Крајбрежната стража спаси 120 лица, од кои 23 повредени и пренесени во болница, додека седуммина се водат како исчезнати.

Според првичните информации, пожарот избувнал од моторниот дел на траектот.

На фотографии од сведоци се гледа пожарот на траектот, како и црн чад, додека поединци се во водата во близина, откако скокнале од бродот.

Германската новинска агенција наведува дека патувањето по море е клучната форма на транспорт на Филипините, а инцидентите се чести и во голем дел, се препишуваат на недоволно добри безбедносни стандарди и пренатрупаност.

На Филипините во 1987 година, траект се судри со танкер со нафта, притоа загинаа над 4.000 лица.

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top