Skip to main content

Делови на подгорица останаа без струја

Снежно невреме во Црна Гора

Поради невремето пропратено со силен ветер и обилни врнежи, вчера без електрична енергија останаа делови од Подгорица и другите општини.
 |  инфодеск  | 
Снег невреме

Поради снежното невреме беа затворени неколку патишта во Црна Гора, има и завеани луѓе, а делови од Црна Гора со часови немаа струја.

Неколку луѓе беа завеани во градот Студено во близина на Даниловград, а возила за снег беа испратени да ги подигнат.

Затворени се автопатиштата Плужине-Шќепан Поље, Подгорица-Колашин преку Платија, Шавник-Жабљак, извести Авто-мото сојузот на Црна Гора.

На патниот правец Рожаје-Кула-Пеќ во прекин е движењето на камиони со приколки и шлепери, поради свлечиште во градот База затворен е и главниот пат Рожаје-Беране, а поради свлечиште во ул. град Соколовина, затворен е и регионалниот пат Мојковац-Ѓурѓевица Тара. Проблеми има и на регионалниот пат Р-13 Колашин-Матешево.

Од саботата во Црна Гора се случиле 15 сообраќајни несреќи во кои се повредени шест лица.

Тешкотии има и на железницата. На станицата Лутово, кај Мојковац, патниците ја поминале ноќта во локалниот воз кој се расипал.

Брзиот воз кој синоќа тргна од Белград не можеше да стигне до Бар, па околу 200 патници од Мојковац денес заминаа со автобус.

Делови од Подгорица и уште неколку градови синоќа беа без струја.