13 километри јужно од елбистан

Уште еден земјотрес од 7,7 степени во Турција

Според досегашните информации, повеќе од 1.200 луѓе загинале во разорниот земјотрес утринава, јави Си-Ен-Ен.
 |  инфодеск  | 
Елбистан земјотрес

Уште еден разорен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Според податоците на EMSC, епицентарот на овој земјотрес бил на 13 километри јужно од Елбистан.

Според досегашните информации, повеќе од 1.200 луѓе загинале во разорниот земјотрес утринава, јави Си-Ен-Ен. Претходно турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека во земјотресот се уништени повеќе од 2.800 згради.

Турција земјотрес
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top