Skip to main content

Земјотрес од 5,2 степени во Турција, најмалку 23 повредени

Турскиот министер за здравство изјави дека повеќето од повредите се предизвикани од падови или скокови од голема височина.
 |  инфодеск  | 
Земјотрес

Најмалку 23 лица се повредени во четвртокот вечерта во јужна Турција во земјотрес со јачина од 5,2 степени, шест месеци откако катастрофалните земјотреси го погодија истиот турски регион. Турскиот министер за здравство Фахретин Коџа изјави дека повеќето од повредите се предизвикани од падови затоа што луѓе во паника скокале од голема височина.

Центарот за следење на земјотресот во Истанбул извести дека земјотресот се случил во четвртокот во 20:47 часот по локално време. Неговиот епицентар бил во малиот град Јешиљурт во провинцијата Малатија. Провинцијата Малати беше меѓу тешко оштетените од земјотресот на 6 февруари. Градоначалникот Селахатин Гуеркан изјави дека тогаш во Малатија загинале околу 2.300 луѓе. На 6 февруари, два големи и многу последователни потреси ја опустошија југоисточна Турција и северна Сирија, при што загинаа повеќе од 50.000 луѓе.