Фев 21, 2023
Национална опера и балет

Боеми од Пучини на 24-ти февруари во НОБ

Приказната за животот на љубовниците Родолфо и Мими ќе се изведе под диригентската палка на Бисера Чадловска, во режија на Дејан Прошев.

Фев 13, 2023
Национална опера и балет

Балетската претстава Дон Кихот во среда во НОБ

Приходот од продадените билети за балетската претстава „Дон Кихот“ што ќе се одржи во среда (15.02.2023) ќе бидат донирани како помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија.

Фев 13, 2023

Претставата Енергични луѓе во сабота пред охриѓани

Во сабота на 18-ти февруари со почеток во 20 часот, во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе биде изведена претставата „Енергични луѓе“.

Фев 6, 2023
Музички награди

Бијонсе освои четири Греми и постави нов рекорд

Бијонсе стана најнаградуваниот музичар во историјата на Греми откако синоќа освои уште четири награди во Лос Анџелес.

Фев 1, 2023
За секој збор заработува над 7000 долари

Том Круз е најплатениот актер во светот

Според податоците на веб-страницата „Казумо“, Круз заработува 7.091 долар по изговорен збор или 205.639 долари за 10 секунди дијалог.

Јан 23, 2023
Музичка икона

Ќе се снима филм за Мајкл Џексон

Според продуцентите, филмот ќе се занимава со сите гледишта од животот на Џексон, иако не е јасно како филмот ќе се осврне на многуте контроверзии околу покојната музичка икона.

Јан 10, 2023
Краткометражен филм

Ѓорѓи Јолевски со награди на фестивали во Индија

На фестивали во Индија, филмот „Ако немаше небо“ освои награди за најдобар краток филм и најдобар актер за улогата на Ѓорѓи Јолевски.

Ное 10, 2022
Режија милчо манчевски

Филмот Кајмак доаѓа во Охрид и Струга

Филмот „Кајмак“ е црна комедија (или среќна трагедија) за две семејства кои се пристојни на почетокот, а среќни на крајот.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top